MOC SEXU: Sex a sexualita v moderných dejinách Slovenska (Ed. Denisa Nešťáková)

Kód: 43
Akcia Novinka Tip
€15,69
Skladom

O TOM sa nehovorí, TO sa má robiť!“ – prezrádza jedna z rád starých mám a otcov. Tobôž by sa o TOM – teda o sexe a sexualite – nemalo písať. Autorský kolektív knihy Moc sexu sa však rozhodol pomyselne „prekročiť rubikon“ a otvoriť témy, pri vyslovení ktorých by sa naši predkovia, ale aj mnohí súčasníci iba hanblivo červenali. Odborníčky a odborníci z oblasti histórie, etnológie, sociológie, politológie a psychológie na jednom mieste ponúkajú príbehy zo sveta dejín sexuálnej každodennosti, erotickej literatúry, podôb sexuálnej výchovy, prostitúcie, „mravne skazenej“ mládeže či aktivizmu sexuálnych menšín v modernej ére Slovenska. Sex a sexualita sú totiž jedny z najprirodzenejších súčastí ľudského bytia, hoci sa často stávajú objektom nálepkovania, predsudkov a politizovania, ktoré zatieňuje iné, reálne problémy spoločnosti...

Detailné informácie

Podrobný popis

Záujem o tzv. veľkú históriu dlhé desaťročia vytláčal z pozornosti slovenskej spoločnosti sociálne aspekty týkajúce sa každodenného života našich predkov. Jednou z takýchto „malých-veľkých“ tém sú aj dejiny sexu a sexuality. Tie boli v bývalých režimoch tabu a ani po roku 1989 na Slovensku nezaznamenali žiaden veľký „boom“. Kniha, ktorú pripravil autorský kolektív, má ambíciu čitateľom a čitateľkám priblížiť rôzne stránky sexu a sexuality v 19. a 20. storočí odborne, nebulvárne, no pritom pútavým jazykom

O čom sa v knihe dočítate?

Po predhovore Gabriela Bianchiho a úvode Denisy Nešťákovej sa môžete tešiť na bohatú porciu textov mapujúcich fenomén sexu a sexuality na území Slovenska.

Knihu otvára kapitola Miroslava Nemca o sexe a sexualite v predmodernej dobe. O tom, „čo sa čítalo pod perinou“ (alebo ako literatúra kazila mládež), sa dočítate v texte Romana Holeca, na ktorého nadväzuje stať Miloslava Szabóa o rasizme a sexizme v modernej beletrii. O „sexuálnej výchove po slovensky“ sa viac dozviete v kapitole Denisy Nešťákovej. Dominika Kleinová vo svojom príspevku načiera do sveta „nočných motýľov“ - prostitútok na Slovensku v uplynulom storočí, Viktória Rigová píše o „mravných pokleskoch“ mladších vekových kategórií. Marta Botíková sa pozrela na fenomén jednodetstva v historicko-etnologickej perspektíve.

Obdobím rokov 1948 - 1989 sa zaoberá Eva Škorvanková vo svojej kapitole o peripetiách sexuálneho života „budovateliek socializmu“ a Kateřina Lišková v stati o rozvodoch v ére vlády jednej strany.

Knihu uzatvára príspevok Veroniky Valkovičovej o emancipačnom aktivizme lesieb a gayov po roku 1993 a na oživenie rozhovor Tomáša Černáka s Vojtechom Čelkom o problémoch života homosexuálnej komunity v komunistickom Československu.

Rok vydania 2021, Tvrdá väzba, Rozmer 170x240 mm, Počet strán 270, Hmotnosť 614 g, ISBN 9788097367817

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie