MOC SEXU: Sex a sexualita v moderných dejinách Slovenska (Ed. Denisa Nešťáková)

Kód: 43
€12,69
Momentálne nedostupné

O TOM sa nehovorí, TO sa má robiť!“ – prezrádza jedna z rád starých mám a otcov. Tobôž by sa o TOM – teda o sexe a sexualite – nemalo písať. Autorský kolektív knihy Moc sexu sa však rozhodol pomyselne „prekročiť rubikon“ a otvoriť témy, pri vyslovení ktorých by sa naši predkovia, ale aj mnohí súčasníci iba hanblivo červenali. Odborníčky a odborníci z oblasti histórie, etnológie, sociológie, politológie a psychológie na jednom mieste ponúkajú príbehy zo sveta dejín sexuálnej každodennosti, erotickej literatúry, podôb sexuálnej výchovy, prostitúcie, „mravne skazenej“ mládeže či aktivizmu sexuálnych menšín v modernej ére Slovenska. Sex a sexualita sú totiž jedny z najprirodzenejších súčastí ľudského bytia, hoci sa často stávajú objektom nálepkovania, predsudkov a politizovania, ktoré zatieňuje iné, reálne problémy spoločnosti...

Detailné informácie

Podrobný popis

Záujem o tzv. veľkú históriu dlhé desaťročia vytláčal z pozornosti slovenskej spoločnosti sociálne aspekty týkajúce sa každodenného života našich predkov. Jednou z takýchto „malých-veľkých“ tém sú aj dejiny sexu a sexuality. Tie boli v bývalých režimoch tabu a ani po roku 1989 na Slovensku nezaznamenali žiaden veľký „boom“. Kniha, ktorú pripravil autorský kolektív, má ambíciu čitateľom a čitateľkám priblížiť rôzne stránky sexu a sexuality v 19. a 20. storočí odborne, nebulvárne, no pritom pútavým jazykom

O čom sa v knihe dočítate?

Po predhovore Gabriela Bianchiho a úvode Denisy Nešťákovej sa môžete tešiť na bohatú porciu textov mapujúcich fenomén sexu a sexuality na území Slovenska.

Knihu otvára kapitola Miroslava Nemca o sexe a sexualite v predmodernej dobe. O tom, „čo sa čítalo pod perinou“ (alebo ako literatúra kazila mládež), sa dočítate v texte Romana Holeca, na ktorého nadväzuje stať Miloslava Szabóa o rasizme a sexizme v modernej beletrii. O „sexuálnej výchove po slovensky“ sa viac dozviete v kapitole Denisy Nešťákovej. Dominika Kleinová vo svojom príspevku načiera do sveta „nočných motýľov“ - prostitútok na Slovensku v uplynulom storočí, Viktória Rigová píše o „mravných pokleskoch“ mladších vekových kategórií. Marta Botíková sa pozrela na fenomén jednodetstva v historicko-etnologickej perspektíve.

Obdobím rokov 1948 - 1989 sa zaoberá Eva Škorvanková vo svojej kapitole o peripetiách sexuálneho života „budovateliek socializmu“ a Kateřina Lišková v stati o rozvodoch v ére vlády jednej strany.

Knihu uzatvára príspevok Veroniky Valkovičovej o emancipačnom aktivizme lesieb a gayov po roku 1993 a na oživenie rozhovor Tomáša Černáka s Vojtechom Čelkom o problémoch života homosexuálnej komunity v komunistickom Československu.

Rok vydania 2021, Tvrdá väzba, Rozmer 170x240 mm, Počet strán 270, Hmotnosť 614 g, ISBN 9788097367817

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: